Výhody pravidelného cvičenia
1. Štúdie ukazujú, že pravidelné cvičenie ti pomôže oveľa rýchlejšie, a pritom bezpečne schudnúť. Vysnívanú váhu si potom ľahšie udržíš bez tzv. jojo efektu.
2. Aktívny život zlepšuje tvoj vzhľad i sexuálny život. Podporuje totiž tvorbu kolagénu a prekrvenie kože. Pleť tak viac žiari a vrásky sú menej viditeľné (len pre ženy?). Vďaka tomu si zvýšiš sebavedomie a sformuješ postavu. Čo povedie tiež k lepšiemu sexu.
3. Pohyb znižuje krvný tlak a cholesterol. Cvičenie zvyšuje dobrý HDL cholesterol a znižuje zlý LDL cholesterol, triglyceridy.
4. Pravidelné cvičenie znižuje riziko stareckej demencie, a to v priemere až o 40%. Vedci tiež zistili, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, sú zručnejší, majú lepšiu pamäť, ľahšie sa rozhodujú a efektívnejšie riešia problémy. Cvičenie má totiž priaznivý vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Vďaka tomu sa v ňom tak rýchlo nevytvárajú zrazeniny, ktoré potom bránia správnej výžive a funkcii mozgu.
5. Cvičením tiež znížiš riziko ochorenia na osteoporózu, srdcové ochorenia, cukrovku a rakovinu. U žien po tridsiatke, ktoré pravidelne cvičia, napríklad dochádza k výraznému zníženiu rizika vzniku rakoviny prsníka. Podľa vedcov to môže byť spôsobené tým, že cvičiace ženy majú menej tukového tkaniva. To v malej miere produkuje ženský hormón estrogén, ktorý môže čiastočne zohrávať úlohu vo vzniku rakoviny prsníka.
6. Cvičenie podporuje rast svalovej hmoty, spevňuje kĺby a zvyšuje hustotu kostí.
7.Telesná aktivita zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín z potravy, podporuje zdravé vylučovanie toxínov prostredníctvom potných žliaz a predchádza zápche.
8. Srdce a pľúca sú vďaka pravidelnému cvičeniu odolnejšie a pracujú efektívnejšie. Lepšie sa ti dýcha a máš viac energie na ďalšie aktivity. Všetko si môžeš tak oveľa viac užiť.
9. Pravidelný pohyb zvyšuje citlivosť tkanív voči inzulínu a znižuje riziko vzniku cukrovky typu 2. Lenže nie je cvičenie ako cvičenie. V prevencii cukrovky typu 2 je ale dôležitejšia intenzita cvičenia ako jeho dĺžka. Takže veľmi tvrdé posilňovanie či veľmi intenzívny pohyb ako šprint, sú lepšie ako menej záťažové cviky.
10. Pravidelné cvičenie spôsobuje uvoľňovanie endorfínov (hormóny šťastia), ktoré fungujú ako prírodné antidepresívum. Vďaka tomu kvalitnejšie spíš, nie si tak vystresovaný a úzkostlivý, neprepadáš depresiám a celkovo sa cítiš lepšie naladený.